Galareta wieprzowa – wiejska studzienina jest dobrze znaną zagryzką na zimno szeroko stosowaną podczas imprez. Podawana do stołu na półmiskach lub na drewnianych deskach jako zakąska w klimacie wiejskiego stołu. Najczęściej można ją spotkać w towarzystwie octu spirytusowego, który nadaje galarecie mocniejszego smaku. Jednak zgodnie z tradycją wielu domów owa galareta jest zwana wiejską studzieniną, którą można podawać dodatkowo z tartym chrzanem oraz musztardą, co zdecydowanie podnosi jej walory smakowe. Zapraszam do zapoznania się z moim przepisem.

Kliknij w poniższy link, aby poznać inne sposoby przygotowania naturalnych wiejskich wyrobów

Wiejski stół – Jak marynować mięsa pieczone

Przepis: Galareta wieprzowa – wiejska studzienina

SKŁADNIKI:

  • Golonka wieprzowa – 1 większa sztuka
  • Nóżki wieprzowe – 3-4 szt. (ok. 0,5 kg)
  • Marchewka – 1 średnia sztuka
  • Liść laurowy – 3 szt.
  • Ziele angielskie – 5 szt
  • Sól – do smaku
  • Pieprz mielony – do smaku
  • Jajko gotowane – 3 szt.
  • Natka pietruszki – Kilka listków jako dekoracja
  • Żelatyna / auszpik –

PRZYGOTOWANIE:

  1. Golonkę oraz nóżki dokładnie umyć i umieścić w niewielkim garnku. Zalać zimną wodą, aby mięso było całe zakryte. Dodać marchew, ziele angielskie oraz liść laurowy. Zagotować, dodać sól oraz troszkę pieprzu. następnie gotować na małym ogniu przez około 3 godziny pod przykryciem. Podczas długiego gotowania mięso będzie delikatne a z kości przeniknie do wywaru kolagen, który spowoduje tężenie i powstanie naturalna zastygająca galareta. Podczas gotowania systematycznie uzupełniać poziom wody, gdyż wyparuje.
  2. Po około godzinie wyjąć marchew, aby się nie rozgotowała i pozostawić do wystygnięcia.
  3. W międzyczasie należy ugotować 3 jaja na twardo (od zimnej wody, max.10 minut od momentu zagotowania) i je obrać.
  4. Wyjąć ugotowane mięso, ostudzić.
  5. Dla pewności, że galareta na pewno się zastygnie należy rozpuścić w wywarze żelatynę lecz jedynie połowę ilości na litr podanej na opakowaniu. Będziesz potrzebować mniej więcej 2 litry gotowej żelatyny. Lepiej mieć pewność, że nie rozpuści się w cieple na stole podczas imprezy. Wywar doprawić ostatecznie solą i pieprzem oraz przecedzić przez sito. Odstawić do ostygnięcia.
  6. Mięso obrać z kości, usunąć tłuszcz i pokroić drobniej samo mięso lub ze skórkami wedle własnych preferencji.
  7. Zalewanie: Studzieninę można przygotować w różnych naczyniach – w blaszce keksówce, naczyniu żaroodpornym czy małych miseczkach – zależy czym dysponujesz. Zasada jest jednak jedna. Na początku należy udekorować spód naczynia pokrojonymi jajkami, plasterkami marchewki oraz ładnymi listkami natki pietruszki. Następnie ułożyć pokrojone mięso i delikatnie zalać wystudzoną żelatyną.
  8. Odstawić do lodówki do zastygnięcia.

Podawanie

Galaretę możesz podawać w zalanych miseczkach czy wyciągnąć z miseczki i ułożyć do góry dnem na półmisku oraz ładnie udekorować. Możesz również wyciągnąć z dużego naczynia, pokroić nożem w grube plastry i ułożyć na drewnianej desce. Obok w miseczkach możesz podać chrzan, musztardę i ocet.

!!! SMACZNEGO !!!

Zapraszam na mój video blog, na którym poznasz więcej sposobów na przygotowanie wyrobów na wiejski stół – kliknij w link

https://www.youtube.com/watch?v=z39QQq6Vqr0

Chcesz dowiedzieć się jak przygotować wiejski stół?

Kliknij w link https://jembochce.pl/wiejski-stol-jak-marynowac-miesa-pieczone/

Pozdrawiam. Szef kuchni.