Desery i słodkości

BLOG PRZENIESIONY na www.FoodAndTravels.eu

Desery i słodkości. Historia deserów jest długa i złożona, a pochodzenie wielu z nich jest trudne do ustalenia. Jednak można przypuszczać, że ludzie zajadali się słodkimi przysmakami już od czasów starożytnych.

Jednym z najstarszych znanych deserów jest miodowy chleb, który datowany jest na około 3500 lat p.n.e. i był popularny w starożytnym Egipcie. Również w starożytnej Grecji i Rzymie ludzie zajadali się słodkimi wypiekami, np. ciastami, plackami i tortami.

W średniowieczu desery zaczęły być coraz bardziej popularne, a w Europie pojawiły się pierwsze cukierki, marmolady, kompoty i dżemy. W XVII wieku w Europie pojawiły się pierwsze kawiarnie, które serwowały kawę i herbatę z różnymi słodkimi przysmakami.

Od tego czasu desery stały się nieodłącznym elementem wielu kuchni na całym świecie. Współczesne desery są bardzo różnorodne i obejmują wiele rodzajów ciast, lodów, puddingów, owoców i innych przysmaków.

Desery są popularne z wielu powodów. Po pierwsze, są one słodkie i smaczne, co sprawia, że są popularne wśród ludzi o różnych upodobaniach kulinarnych. Po drugie, desery często stanowią sposób na celebrację specjalnych okazji, takich jak urodziny, wesela czy święta. Po trzecie, desery mogą również dostarczać energii i witamin, gdy są przygotowywane z odpowiednich składników.

„Lava cake” – Fondant czekoladowy

Przepis na gofry

🥐Croissanty z ciasta francuskiego🥐

Desery i słodkości

Poniżej przedstawiam kilka popularnych propozycji:

  1. Tiramisu – włoski deser przygotowywany z warstw biszkoptów maczanych w espresso i likierze, przełożonych kremem z mascarpone i posypany kakao.
  2. Crème brûlée – francuski deser składający się z waniliowej kremówki podawanej na zimno i posypanej warstwą karmelu, którą następnie się topi palnikiem.
  3. Brownie – amerykański deser w postaci ciasta czekoladowego z orzechami lub innymi dodatkami.
  4. Cheesecake – amerykański sernik na kruchym spodzie, podawany z różnymi dodatkami, np. owocami czy syropem klonowym.
  5. Sorbet – włoski deser lodowy, przygotowywany na bazie owoców, wody i cukru, bez dodatku mleka lub śmietany.
  6. Panna cotta – włoski deser w postaci słodkiej i delikatnej kremówki, często podawany z owocami lub sosem owocowym.
  7. Makaronik – francuski deser w postaci małych, kolorowych ciastek na bazie migdałów i masy z cukru pudru, białek jajek i barwników spożywczych.

Leave a Reply